Προμηθέας – Λαύριο 77-66

Ο Γιώργος Μπόγρης είχε αποχωρήσει προ ημερών από την Πάτρα. Ο Λάνγκστον Χολ ήταν τραυματίας από το παιχνίδι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Τίποτα από τα δύο όμως δεν… άγγιξε τον Προμηθέα, ο οποίος «ξέσπασε» σο Λαύριο και έφτασε στη νίκη.

Οι Προμηθείς, που ανέβηκαν στο 7-3, με το πέρας 10 αγωνιστικών, είδαν τους Φίλερ (18π, 6ρ), και Έλις (13π, 5ρ) να κάνουν πάρτι κάτω από τα καλάθια, όμως άλλοι ήταν αυτοί που έκλεψαν την παράσταση. Η νυοβέλ βαγκ των Πατρινών (Μαντζούκας, Μπαζίνας, Καφέζας, Κουρουπάκης) αγωνίστηκαν σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο και κέρδισαν το χειροκρότημα του κόσμου.

Από την άλλη, το Λαύριο υποχώρησε στο 5-5 και είχε για πρωταγωνιστή τον Μαλίκ Ντάιμ, που κατέγραψε νταμπλ νταμπλ (12π, 11ρ).

Το Λαύριο μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε τα ηνία με τον Ντέιβις να είναι… ζεστός (8-9, 4′). Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις από Φίλερ, Κασελάκη και Ρόμπινσον και ανέτρεψε την κατάσταση (15-14, 6′). Ο Τζέραλντ Ρόμπινσον ανέλαβε δράση στο τέλος του δεκαλέπτου και ο Προμηθέας έφτασε σε προβάδισμα 6 πόντων (24-18).

Η άμυνα των παικτών του Μάκη Γιατρά ήταν αποτελεσματική στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Φίλερ και Μπαμπ ανέλαβαν δράση, επιθετικά, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια επίπεδα (32-22, 14′). Το Λαύριο δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Πατρινών, οι οποίοι ανέβασαν το προβάδισμά τους με Αγραβάνη και Έλις (38-23, 16′). Οι φιλοξενούμενοι είχαν «κολλήσει» στην πιεστική άμυνα των παικτών του Γιατρά και ο Κασελάκης κράτησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα στο τέλος του ημιχρόνου (46-29).

Ουρά χιλιομέτρων και απογοήτευση στο Σούνιο

Οι ψηλοί του Προμηθέα συνέχισαν να κάνουν… ζημιά στην άμυνα του Λαυρίου. Φίλερ και Έλις ηγήθηκαν και οι Προμηθείς έφεραν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (58-35, 24′). Ο Φίλερ συνέχισε να… εκτελεί την άμυνα του Λαυρίου και ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (63-39, 26′). Ο Μάκης Γιατράς έριξε στο παρκέ τους Μπαζίνα, Μαντζούκα, Καφέζα, με το Λαύριο να μαζεύει τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου με μπροστάρη τον Μουράτο (65-51).

Ο Προμηθέας διατήρησε τον έλεγχο της κατάστασης και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Μαντζούκς και Αγραβάνης έδωσαν λύσεις στην ομάδα τους, την στιγμή που οι παίκτες του Λαυρίου ήταν άστοχοι (72-56, 36′). Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία, με τον Προμηθέα να φτάνει στη νίκη και να επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-29, 65-51, 77-66.