Πρόσφατα Άρθρα

Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 16 Απριλίου 2022, 19:33

Η Λίβερπουλ, πετυχαίνοντας τρία γκολ στο πρώτο μέρος, επικράτησε με 3-2 της Μάντσεστερ Σίτι στο Γουέμπλεϊ και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του FA Cup.

Οι «κόκκινοι» έτσι έχουν πάντα τη δυνατότητα να γίνουν η πρώτη αγγλική ομάδα που θα έχει κατακτήσει στην ίδια σεζόν το τρεμπλ εντός των συνόρων (πρωτάθλημα, κύπελλο και League Cup), καθώς και το Champions League.

Να σημειωθεί πως με τον Γιούργκεν Κλοπ στον πάγκο η δεν είχε ξεπεράσει ποτέ τον 5ο γύρο της διοργάνωσης.

Πέρασε για πρώτη φορά στα ημιτελικά εφέτος και σήμερα εξασφάλισε μια θέση στον τελικό της 14ης Μαΐου, περιμένοντας αύριο τον β’ ημιτελικό -Κρίσταλ Πάλας για να δει ποια θα είναι η αντίπαλος της.

Η ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο μέρος και κατάφερε να βάλει τρία γκολ, με τον Σάντιο Μανέ να στέλνει δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα (17′ και 45′), με το πρώτο να προέρχεται από απίθανο λάθος του Εντερσον. Το πρώτο γκολ σημείωσε ο Κονατέ στο μόλις στο 9ο λεπτό.

Η Σίτι από την πλευρά, μολονότι κουρασμένη από το σκληρό ματς στη Μαδρίτη κόντρα στην Ατλέτικο- έκανε το ματς θρίλερ στα τελευταία λεπτά.

Αρχικά κατάφερε να μειώσει στο 46′ με τον Τζακ Γκρίλις και να κάνει το 3-2 στο 90ο λεπτό με τον Μπερνάντο Σίλβα, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση. Συνοπτικά τα αποτελέσματα των ημιτελικών του Κυπέλλου Αγγλίας έχει ως εξής:

Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 16 Απριλίου 2022, 19:38

Πηγή: Κύπελλο Αγγλίας: Aσταμάτητη η Λίβερπουλ, νίκησε 3-2 τη Σίτι και προκρίθηκε στον τελικό!