Ύστερα από την περυσινή ματαίωση διεξαγωγής του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, λόγω της οικονομικής κρίσης της χώρας, εφέτος η ΕΠΟ προχώρησε στην τέλεση της διοργάνωσης, παρά την μειωμένη συμμετοχή κυπελλούχων, οι συναντήσεις της οποίας αρχίζουν την προσεχή Τετάρτη 10 Απριλίου. 


Η συμμετοχή ήταν προαιρετική για οικονομικούς λόγους και από τις 53 Ενώσεις της χώρας, οι κυπελλούχοι 17 Ενώσεων δεν δήλωσαν συμμετοχή. Πρόκειται για τους κυπελλούχους των Ενώσεων: Πειραιώς, Μακεδονίας, Ευβοίας, Δυτικής Αττικής, Ηλείας, Κορινθίας, Κιλκίς, Πέλλας, Φλώρινας, Τρικάλων, Θεσσαλίας, Πρέβεζας/Λευκάδος, Ευρυτανίας, Ζακύνθου, Λέσβου, Κυκλάδων και Ρεθύμνου!
Αναγκαστικά η Επιτροπή Κυπέλλου της ΕΠΟ τροποποίησε την προκήρυξη και χώρισε τις συμμετέχουσες ομάδες σε ομίλους με γεωγραφικά κριτήρια, προσαρμόζοντας το σύστημα διεξαγωγής των αγώνων ανάλογα με την προέλευση των κυπελλούχων των Ενώσεων.
Οι όμιλοι

Οι ομάδες των 36 ΕΠΣ που συμμετέχουν, τοποθετήθηκαν σε εννέα ομίλους, ως εξής:
1ος όμιλος: Έβρος, Θράκη, Ξάνθη, Καβάλα, Δράμα.
2ος όμιλος: Σέρρες, Χαλκιδική, Ημαθία, Κοζάνη.
3ος όμιλος: Καστοριά, Γρεβενά, Ήπειρος, Θεσπρωτία, Κέρκυρα.
4ος όμιλος: Πιερία, Λάρισα, Καρδίτσα, Φθιώτιδα.
5ος όμιλος: Άρτα, Αιτωλοακαρνανία, Φωκίδα, Βοιωτία.
6ος όμιλος: Λακωνία, Αρκαδία, Αργολίδα, Ανατολική Αττική. 
7ος όμιλος: Κεφαλληνία/Ιθάκη, Μεσσηνία, Αχαΐα.
8ος όμιλος: Αθήνα, Σάμος, Χίος, Δωδεκάνησα.
9ος όμιλος: Ηράκλειο, Λασίθι, Χανιά.
Το πρόγραμμα

Στην κλήρωση που έγινε την Πέμπτη 4/4/, διαμορφώθηκε το αγωνιστικό πρόγραμμα και ορίσθηκαν οι ημερομηνίες στις οποίες θα διεξαχθούν οι αγώνες.
Το πρόγραμμα του 6ου ομίλου:

1η φάση (Τετάρτη 10/4, ώρα 16.30’)
Αγώνας 10: Παναρκαδικός – ΑΕ Δήμου Πελάνας Λακωνίας
Αγώνας 11: Παναργειακός ή Τροιζηνιακός – Κεραυνός Κερατέας

* Ο Παναργειακός και ο Τροιζηνιακός θα αναμετρηθούν στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣ Αργολίδος, αφού στους ημιτελικούς νίκησαν αντίστοιχα τον ΠΑΟΚ Κουτσοποδίου (2-0) και την Ένωση Ερμιονίδος (2-2 καν. αγώνας και 3-2 στα πέναλτυ). Ο τελικός διεξάγεται την ερχόμενη Κυριακή 7/4, ώρα 16:30’, στο  δημοτικό γήπεδο Άργους. 


2η φάση
 (Τετάρτη 17/4, ώρα 16.30’) 
Αγώνας 20: Νικητής αγώνα 10 – Νικητής αγώνα 11
3η φάση (24/4, ώρα 16.30’)
Νικητής αγώνα 19 – Νικητής αγώνα 20.
Σημείωση: Στον αγώνα 19 αντίπαλοι θα τεθούν οι νικητές των αγώνων 8-9  (αγώνας 8: Αναγέννηση Άρτας – Αμβρακικός Λουτρού, αγώνας 9: Επαμεινώνδας Λεύκτρων – Οδυσσέας Ανδρούτσος Φωκίδος).
Οι αγώνες της 4ης φάσης θα γίνουν την Πρωτομαγιά (Μ. Τετάρτη 1/5, ώρα 16.30’).
Η προημιτελική φάση θα διεξαχθεί στις 22/5 και η ημιτελική φάση στις 29/5.