Λαύριο – Ντνίπρο 82-73

Το Λαύριο τα βρήκε… σκούρα κόντρα στην Ντνίπρο, όμως έδειξε χαρακτήρα και με μεγάλο σουτ του Χαραλαμπόπουλου πήρε τη νίκη και διαφορά 9 πόντων (82-73), αποκτώντας προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη προκριματική φάση του FIBA Europe Cup.

Η αναμέτρηση στο κλειστό του Λαυρίου ήταν ιστορική για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη. Κι αυτό γιατί ήταν ο πρώτος ευρωπαϊκός αγώνας στην ιστορία της ομάδας. Απέναντι στην Ντνίπρο το Λαύριο δυσκολεύτηκε, είχε άγχος, όμως στο φινάλε του αγώνα έδειξε χαρακτήρα, πήρε σωστές αποφάσεις και έφτασε στη νίκη.και στον επαναληπτικό της ερχόμενης Τετάρτης (26/09, 19:00) η ομάδα της Λευρεωτικής θα έχει τη δυνατότητα να πανηγυρίσει μια ιστορική πρόκριση στη Β’ Φάση των προκριματικών του FIBA Europe Cup!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, καθώς καμία απ΄τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει τα ηνία του αγώνα. Η Ντνίπρο βρήκε λύσεις από την περιφέρεια στη συνέχεια και κατάφερε να «χτίσει» διαφορά (8-14, 5′). Η απάντηση του Λαυρίου ήταν άμεση και χάρη σε Μιλόσεβιτς και Χαραλαμπόπουλο ανέτρεψε την κατάσταση (21-18, 9′). Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου η διαφορά αυξήθηκε, από Οντιάσε και Λούντζη για το 26-22.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Οντιάσε να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθι ανέβασε τη διαφορά (35-28, 14′). Τα τρίποντα του Μίσουλα ανέτρεψαν την κατάσταση, με το Λαύριο να δείχνει μπλοκαρισμένο επιθετικά (40-41, 17′). Οι Ουκαρνοί κατάφεραν να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο φινάλε του δεκαλέπτου, για το 40-45 του πρώτου μέρους.

Ο Μίσουλα συνέχισε να δίνει λύσεις στην ουκρανική ομάδα, με τη διαφορά να παραμένει στα χέρια των φιλοξενούμενων (49-54, 24′). Λούντζης και Χαραλαμπόπουλος φώναξαν παρών και το Λαύριο πέρασε και πάλι μπροστά (57-54, 28′). Οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν ανταγωνιστικοί, όμως ο Κακλαμανάκης είπε την… τελευταία λέξη στο τρίτο δεκάλεπτο, γράφοντας το 60-59 για την ομάδα του.

Ο κόσμος έδωσε ώθηση στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη και οι Κουζέλογλου-Λαμπ έφεραν την ομάδα τους στο +8 (68-60, 32′). Ο Σούντελ προσπάθησε να μειώσει, αλλά ένα μεγάλο σουτ του Νίξον κράτησε σε θέση ισχύος την ομάδα του (71-64, 34′). Το Λαύριο έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση, όμως η Ντνίπρο με Μίσουλα και Ρέβζιν μείωσε σε απόσταση βολής (75-73, 37′).

Οι γηπεδούχοι έδειξαν χαρακτήρα, όμως και με τους Χαραλαμπόπουλο-Κακλαμανάκη να δίνουν λύσεις πήραν διαφορά 6 πόντων σε κρίσιμο σημείο (79-73, 39′). Ο Χαραλαμπόπουλος με ένα μεγάλο σουτ έγραψε το 82-73, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να αποκτά προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-45, 60-59, 82-73.