Λαύριο-Άρης 70-73

Όπως και πέρυσι έτσι και φέτος, ο Άρης πέρασε από την έδρα του Λαυρίου επικρατώντας με 70-73, με κορυφαίους τους Τζόουνς και Βεργίνη, δείχνοντας ότι έχει ξεπεράσει τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδος.

ο Λαύριο θέλησε να επιβάλλει τον γρήγορο ρυθμό του από την αρχή και αυτό του έδωσε το δικαίωμα να προηγηθεί με 7-2 στο δεύτερο λεπτό. Ο Άρης αντέδρασε με ένα σερί 7-0 για το 7-9 μετά από 60 δευτερόλεπτα και όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα έβαζαν… μπροστά την επίθεση για να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου με ένα σερί 6-0 (19-13 στο 7ο λεπτό), με τους «κίτρινους» να απαντάνε και πάλι μειώνοντας σε 22-21, πριν το 24-21 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο μπήκε και πάλι δυνατά για να φτάσει στο +6 (29-23), αλλά ο Άρης δεν έχασε την συγκέντρωση του, οι αλλαγές του Αγγέλου βοήθησαν και έτσι με βολές του Βεργίνη το σκορ έγινε 31-33 στο 17ο λεπτό. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι με κορυφαίο τον Μποχωρίδη, προηγήθηκαν και με 31-35, πριν το 34-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Το Λαύριο διατήρησε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του τρίτου δεκαλέπτου αλλά δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Αντίθετα η άνοδος του Βεργίνη επιθετικά, έδωσε στον Άρη το δικαίωμα να προηγηθεί με 46-49 στο 27ο λεπτό, ενώ με δίποντο του Κάιζερ οι «κίτρινοι» βρέθηκαν στο +4 (47-51). Ο Οντιάσε όμως ήταν εκεί για να δώσει στο Λαύριο την ώθηση που έπρεπε να μην χάσει την επαφή στο σκορ και να μπορέσει να κάνει το 51-51 που ήταν και το αποτέλεσμα της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης έδειχνε ότι ήθελε ένα καλό δίλεπτο για να πάρει τα ηνία του αγώνα και το πέτυχε όταν με τρίποντο του Μπελ προηγήθηκε με 56-63 στο 34ο λεπτό, ενώ λίγο αργότερα ο Τζόουνς έκανε το 58-65. Το Λαύριο έπρεπε να αντιδράσει και το έπραξε.

Ο Χαραλαμπόπουλος βγήκε μπροστά και με συμπαραστάτη τον Μιλόσεβιτς, κατάφεραν να οδηγήσουν την ομάδα τους σε ένα σερί 8-0 και στο 66-65 με 1΄και 32΄΄ να απομένει για το τέλος. Ο ΜακΓκί πέτυχε ίσως το κρισιμότερο καλάθι του αγώνα, με… φόλοου για το 66-7, ενώ στην επόμενη επίθεση ο Τζόουνς με τρίποντο έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στον Άρη (66-70) με 44 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Το Λαύριο αστόχησε και ο Βεργίνης είχε την ευκαιρία να… τελειώσει το ματς. Αλλά έκανε 0/2, ο Λαμπ σκόραρε (68-70) και το Λαύριο είχε ελπίδα.

Ο Βεργίνης κέρδισε νέο φάουλ, έκανε το 68-71 αλλά έχασε την δεύτερη βολή στα 15 δευτερόλεπτα. Ο ΜακΓκί όμως ήταν εκεί, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, ο Μπελ στην συνέχεια το φάουλ και με μία βολή (68-72), έβαλε τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων για την νίκη.

Δεκάλεπτα: 24-21, 34-35, 51-51, 70-73.

Λαύριο (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 13 (1), Λούντζης 9 (2), Μιλόσεβιτς 17 (1), Κακλαμανάκης 3, Μέλσον, Μαστρογιαννόπουλος, Περάκης, Νίξον 3, Κουζέλογλου, Λαμπ 17 (2), Οντιάσε 8.

Άρης (Αγγέλου): Φλιώνης 2, Μποχωρίδης 10 (1), ΜακΓκί 8 (11ρ.), Μπελ 8 (1), Χάρις 5 (1), Σλαφτσάκης, Βεργίνης 12 (2), Τζόουνς 15 (2), Νταλό 3 (1), Κάιζερ 8, Αγγέλου 2.

Ο MVP: Ο Λάκι Τζόουνς. Ο Αμερικανός άργησε να… ξυπνήσει αλλά όταν το έκανε πέτυχε μεγάλα καλάθια για τον Άρη και τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους (5/6 βολές, 2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Ο Σκληρός: Ο Δημήτρης Βεργίνης. Ήρθε από τον πάγκο και φρόντισε να κρατήσει τον Άρη μέσα στην διεκδίκηση της νίκης με τους πόντους του και την ηρεμία στο παιχνίδι. Ο Έλληνας γκαρντ είχε 12 πόντους με 6/9 βολές, 0/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα.

Ο Πεσμένος: Ο Τζαμάλ Νίξον κερδίζει τον τίτλο του… πεσμένου, αν και υπήρχαν και άλλοι υποψήφιοι από το Λαύριο. Ο Ντίξον είχε μόλις 3 πόντους με ¾ βολές, 0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο και αρκετά λάθη, αγωνιζόμενος για 22 λεπτά.

Η Στιγμή: Ο Λούντζης έκανε την επαναφορά κάτω από το καλάθι του Άρη, ο Νταλό του γύρισε την πλάτη και έτσι ο παίκτης του Λαυρίο έκανε… πάσα στον Γάλλο, ξαναπήρε την μπάλα και σκόραρε.

Η Γκέλα:  Οι βολές που έχασε το Λαύριο ήταν ένα στοιχείο που επηρέασε τον αγώνα. Οι γηπεδούχοι είχαν συνολικά 22/34 βολές και 64% ποσοστό ευστοχίας, νούμερο που σίγουρα δυσκόλεψε αρκετά την προσπάθεια να κερδίσουν.

Η διαιτησία: Οι «άρχοντες» του αγώνα έκαναν πολλά λάθη σε βάρος του Άρη στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, πιο ισορροπημένη η κατάσταση στο δεύτερο μέρος.

Η Εξέδρα: Αν και πρεμιέρα το γήπεδο του Λαυρίου δεν γέμισε, ενώ ευχάριστη νότα οι περίπου 30 φίλαθλοι του Άρη που δημιούργησαν ωραία ατμόσφαιρα με τα συνθήματα τους.